solve this problem: A cereal factory has weekly fixed costs of $47,000. It costs &1.26 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $4.15. Express the profit function p(x) that gives the total weekly profit from x boxes of cereal.
solve this problem: A cereal factory has weekly fixed costs of $47,000. It costs &1.26 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $4.15. Express the profit function p(x) that gives the total weekly profit from x boxes of cereal.
Click one of our contacts below to chat on WhatsApp
Social Chat is free, download and try it now here!